Csalán kence
Itt az ideje a csalánhajtás jótékony hatását kihasználni. Régebben már ígértem, hogy a csalánlé/csalánvíz után megmaradt csalánpüré hasznosítását folytatom, de elmaradt. Most ennek is eljött az ideje.
A Nagycsalán jó vértisztításra, vérszegénységre, csontritkulásra, máj- es epe problémákra, hajhullásra és még rengeteg előnyös tulajdonsága van. Az ősi egyiptomiak a reumát és a hát alsó részének fájdalmait enyhítették, gyógyítottak vele. Az északi népek szaunázáskor egy csokor csalánnal veregetik testüket, ösztönözve a vérkeringést és ezzel melegítve a testüket.
Sok tápanyagot tartalmaz:
- A, C, K és B vitaminokat,
- kálciumot, vasat, magnéziumot, foszfort, káliumot, nátriumot,
- zsírokat: linolsav, linolénsav, palmitinsav, sztearinsav, olajsav,
- minden aminosavat,
- polifenolokat,
Magas klorofiltartalma - ami a sötétzöld pigmentjeiben van - rendkívül jótékony hatással van az egész test anyagcsere rendszerére. A klorofillt a növények vére. Benne van a nap ereje, ásványi sók is. Zsírban oldódik, de sav és hőhatására megváltozik. Ezért nyersen fogyasszunk sokat.
A csalánt szeretem főzve is. Sokféle ételt készítek belőle.
Jótündérkeresztanya csalán tortácska
A mai kosárba került a csalánon kívül még medvehagyma es tyúkhúr is. Ezekkel fogom ízesíteni és gazdagabbá tenni a kencét.
A csalánvíz elkészítése és elfogyasztása után visszamaradt masszát használom a kencéhez.
Csalán kence
Hozzávalók:
Kis marék csalán massza,
2 evőkanál napraforgómag,
kis marék tyúkhúr és medvehagyma,
10 dkg túró,
10 dkg tejföl,
só.
Ezeket késes robotgépben jól összedaráltam és kész. Ennyi volt. Jánosik Zsuzsa néni a csalánmasszához csak tejfölt és zúzott fokhagymát rakott, a kenyér tetejére diót. Így is nagyon finom, már számtalanszor fogyasztottam.
Jó étvágyat!