Csicseriborsós okra
Szülinapomra barátnőmtől kaptam ajándékba az okrát. Már nagyon régóta fájt a fogam rá. Kapva kapott az alkalmon és megajándékozott egy kosárnyival. Régebben én is termesztettem és nagyon szeretem.
Az okra gyönyörű növény. Külsőleg leginkább egy hegyes erős paprikához hasonlít. Felszeletelve csillag alakú és már szeletelésnél látszik, hogy erősen nyálkás. Ez kész haszon, hiszem el lehet kerülni a főzelékek, vagy raguk sűrítését bármilyen anyaggal, hiszen nyálkája jó sűrítő, testet ad az ételnek.
Az okra (Hibiscus esculentus) a mályvafélék családjába tartozik, nevezik még bámiának és gombónak is. Afrikából származik, Egyiptomban már közel 4000 éve termesztik. Zsenge, zöld termésében sok fehérje, karotin, B1-, B2- és C-vitamin, kalcium és vas található. Nagy nyálkaanyag-tartalma miatt gyomorbetegek diétájára kiválóan alkalmas. Készíthetünk belőle levest, ehetjük párolva, télire is eltehetjük lefagyasztva vagy szárítva. Görögországban és Cipruson olajat sajtolnak a magjából, Bulgáriában pótkávét készítenek belőle.
Testvérem saját vetésű csicseriborsóját használtam.
Csicseriborsós okra
Hozzávalók:
10-20 dkg csicseriborsó, beáztatva egy éjszakára és kuktában puhára főzve,
1 fej kockára vágott vöröshagyma,
0.5 kg okra,
1 kisebb padlizsán,
150 g paradicsompüré,
2 gerezd zúzott fokhagyma,
só.
A hagymát zsiradékon üvegesre párolom. Hozzáteszem a csicseriborsót és a fokhagymát, és néhány keverés után, amíg jól felmelegszik az okrát is hozzádobom. Ezután sózom és felengedem vízzel. Annyival, hogy éppen ellepje. Fedő alatt párolom. Többször ránézek, mert a borsó és az okra is vizet kíván majd. Mindig pótolom az elfőtt vizet. 10 perc múlva a kis kockára vágott padlizsánt is belekeverem és puhulásig főzöm. Ekkor elvegyítem benne a paradicsompürét, egyet rottyantok még rajta és kész. Mi pirított, főtt hajdinával fogyasztottuk.
Jó étvágyat!