2019. jún 12.

Petrás Mária - népdalénekes, keramikus

írta: P.Gabriella
Petrás Mária - népdalénekes, keramikus

d_cim20151125012-1024x707.jpg

Régóta követem és figyelemmel kísérem ezt a mély, bölcs asszonyt. Szeretem hallagatni egyszerűségét, szavai velejét és minden alkalommal lenyomatot hagy bennem. Ebben az évben két helyen is találákozhattam gyönyörű kerámiájával személyesen is. Mindkét alkalom felemelő volt. 

jegyzet_2019-06-12_144220.jpg

Dányi Községháza

Dányban drága barátnőm házasságánál tanúként lehettem jelen, ahol a Községházán volt kiállítva ez a gyönyörű dombormű. Lenyűgözve álltam és arra gondoltam, hogy milyen méltó helyen van.

Köveskál a Káli-medence szíve

Aztán a Balaton felvidéken járva, ismét "belebotlottam" egy gyönyörű munkájába. A falu elején, mintegy üdvözlésként fogad ez a gyönyörű kerámia, szentélybe zártan. Kedvesemmel gurultunk arra és leálltunk az út mellett. Jó érzéssel töltött el e megbecsült poszt, amivel köszönti a betérő utazót.

petras_mosoly_mandiner.jpg

"Nem ítélkezem, inkább imádkozom."

(Idézet: Mandiner)

 Petrás Mária (Diószén, Románia, 1957. január 19. –) Prima Primissima- és Magyar Örökség díjas népdalénekes, keramikus, az MMA rendes tagja[1] és tagja az Olasz Katolikus Művészek Szövetségének.

128634_petras_nyito_mandiner.jpg

 „Nekem muszáj szabadelvűnek maradnom” 

(Idézet: Mandiner)

 Csángó földműves szülők gyermekeként 1957-ben Moldvában, Diószénben született. Nyolcan voltak testvérek. Diószén elemi iskolájában elvégezte a tíz osztályt, majd Hétfaluban folytatta tanulmányait egy szakmunkás képzőben, amelyet kitüntetéssel fejezett be, mint elektroműszerész.Szakirányú tanulmányait 1975 és 1978 között Brassóban kezdte a Képzőművészeti Népfőiskola grafika szakán, majd felsőfokú tanulmányit 1990-től Magyarországon folytatta:1991–1995 Magyar Iparművészeti Főiskola (keramikus szak) – Budapest,1995–1997 Magyar Iparművészeti Főiskola (keramikus mesterképző) – Kecskemét.2001 óta lakik Pomázon, ahol saját műtermében dolgozik. Férje Döbrentei Kornél magyar költő.[2]Elsősorban figurális kerámiákat készít. Biblikus témájú domborműveiben, szobraiban a csángó falvak imái és énekei elevenednek meg. Jellegzetes kerámiáit számtalan kiállításon csodálhatták az érdeklődők bel- és külföldön.

 Petrás Mária keramikus és Döbrentei Kornél költő olyan művészemberek, akik a mai állapotok között, "hivatalosan" nemigen férnek be sehová. Bár más-más műfajokban munkálkodnak, egyben azonosak, ami a befogadásukat illeti: nem kívánatosak a "trendinek". Ennek ellenére - vagy csak azért is - az egyikük kell a megnyomorodott indulatoktól sápadt magyar férfiaknak, a másikuk meg a hitetlenségtől és elmaradt szerelemtől szenvedő nőknek, és a hívő édesanyáknak.

Makovecz Imre

maxresdefault_1_4.jpg

 „Ha tük énelektek, mük es.”

(Fotó, idézet: Mandiner)

 Népdalénekesként szólóban is, de a Muzsikás együttes énekeseként is gyakran fellép. Velük 2012-ben Amszterdamban a Concertgebouw-ban és New Yorkban pedig a Carnegie Hall-ban is koncertezett.

 Hitvallásom Abban a világban, amelyben születtem, imádságos harangozással kezdődött a nap, és avval is ért véget.A családok gazdagságát nyolc-tíz-tizenkét gyermek jelentette. Az öt évestől a legöregebbekig mindenkinek nélkülözhetetlen szerepe volt. Hétköznap azért dolgozott az ember erővel és szorgalommal, mert előtte állt egy-egy ünnep. Az ünnep előtt mindig nagy készülődések voltak. Az emberek kitisztították lelküket, életüket, házukat, istállóikat, ólaikat, kertjeiket, falujukat, megbocsátottak, megbékültek, misére mentek szép ünneplő ruhában, és délután megjárták egymást. Az ünnepek nagy örömmel teltek, mindent meg tudtak maguknak teremteni úgy, hogy nem voltak senkinek a szolgái. Tudták, hogy mi a rendje a világnak, mert a nap, a hold, a csillagok, az időjárás és a mélységes hitük útbaigazították őket. Akármit nem cselekedtek, akármit nem ejtettek ki a szájukon. Névtelen szentek között nőttem fel, akik a sereg gyermekükkel körülvéve tudtak énekelve szőni, fonni, gyönyörűen hímezni, varázslatossá tenni azt a nehéz világot. Böjttel és imádsággal, Mária erejével elmesszítették a testi-lelki bajokat. Az ő képüket szeretném példaként a világ elé tárni.

Petrás Mária

Életrajz - Wikipédia

petras_szoves_mandiner.jpg

 „Rendíssed, milyen Magyarország. Kjár igaz, hogy ott mindenki magyarul beszél?” 

(Fotó, idézet: Mandiner)

Csángó Madonnák

petras_portre.jpg

A képre kattintva nézheted a róla készült riport filmet.

Szólj hozzá

Boldogasszony Mester