Tűz elem
Saját szerkesztésű kép - benne van a nap, az égő tűz, a magyar rovásírás T betűje, ami képként tüzet, zsarátnokot is jelent és a kör, mellyel megidézem.
Átvett cikk innen.
Az Ayurvédában az őselemek tulajdonsága eltér a tudomány által meghatározott tulajdonságaitól, az ayurvéda az egyes elemek tulajdonságait kiterjeszti és azok természetét vizsgálja. Ennek következtében vannak azonos tanok az elemekkel kapcsolatos tudományban, de jó, ha az ember vigyáz, le ne egyszerűsítse az ayurvédikus elveket, mert hamar tévútra tévedhet..
Az Aagni az ayurvédában a tűz őselemet takarja, a továbbiakban azonban csak "tűz" elnevezést fogom használni. A tűz -csakúgy, mint a fizikai világban megfogható megnyilvánulás- létezik fizikai és lelki tulajdonságokkal egyaránt. Mint korábban leírtam, az elemek ezen természetét a három gúna valamilyen aránya határozza meg. Vizsgáljuk meg a tűzet a gúnák szemszögéből:
A tűz minimális öntudati funkcióval bír (minden elemben visszatükrőződik az isteni tudat mása, így az öntudat nem lehet 0), így a szattva, a világosság principiuma igen csekély mértékben van jelen. Ennek köszönhető, hogy a tűz ki van téve a többi őselem jelenlétének, önmagában nem létezhet. A tűz létezéséhez szükséges a föld és a levegő elem jelenléte, kontrolljához pedig a víz elem jelenléte. Az éter elemnek minden fizikai megnyilvánulásban jelen kell lennie, mivel az éter nélkül nincs kapcsolat az egyes objektumok, vagy entitások között. A tűzben közepes mértékben vagy közepesnél inkább kisebb mértékben van jelen a radzsasz (mozgékonyság principiuma), mivel a tűz mozgása korlátozott, illetve ha az égést vizsgáljuk, akkor annak intenzítása is erősen függ a föld és a levegő elem jelenlététől. A felsorolt információkból már kikövetkeztethető, hogy a tűzben közepesnél nagyobb mértékben van jelen a tamasz, amelynek oka egyrészt az öntudat (szattva) csekély jelenléte, másrészt az, hogy a tűz elemnek erős kötöttségei vannak a többi elemhez.
A lelki tűz
A lélekben a tűz elem, mint átalakító, transzformáló funkció kétféle megjelenéssel bír. A tudatilag jól kontrollált tűz veszélytelen, de hasznos átalakításokat hajt végre. Így a tűzelem harmonikus megjelenése az emberben a kreatívitásban és együttműködési készségében fejeződik ki. A tűz elemet képes kontrollálni a levegő elem (túl sok levegő elem szítja a tüzet, a túl kevés levegő pedig fojtja), a víz elem (túl kevés víz szabaddá teszi a tűz égését, a túl sok víz pedig fojtja), a föld elem (a túl kevés föld miatt a tűz csak szalmaláng, túl sok föld fojtja a tüzet). Tehát a tűz elemnek a többi elemmel való egyensúly a kontrollált tűz lényege. Ez -ha meggondolod- azt jelenti, hogy a harmonikus tűz addig nem jelenhet meg teljességben, míg a szattva fel nem ragyogott az emberben. Ebből viszont az következik, hogy akármilyen együttműködő és kreatív is valaki, ha bármilyen félelme és vágya is van más területen, az magába hordozza a tűznek a diszharmonikus aspektusait (romboló, lázadó, stb.). Ez miatt van, hogy a tv-ben látod, hogy valaki kiírtotta a családját és a szomszédok úgy nyilatkoznak róla: "pedig olyan jó lelkű, békés embernek ismertük meg". Igen a tűz gyorsan rombolóvá válhat, ha az ember a vágyait és a félelmeit nem oldja fel.
A tűz elem kontrolálatlanság esetén romboló hatású és diszharmonikus megjelenésű. Ilyen az ember, aki lázad, belső tűz hajtja arra, hogy az általa kívánt változást akár erővel is átvigye, azonban ha az emberben túl sok a föld elem, az ilyen jellegű "változtatási igény" benne reked az emberben, nem tud megnyilvánulni és a tűz belülről emészti el az embert. Ha a változási igény mellé túl sok víz elem párosul, mindig a víz nyer és az emberben a tűz kialszik. Ez úgy nyilvánul meg, hogy az embert mindig lehűti egy információ, ami miatt lemond változási igényéről. A mozgékonyság szabadság igénnyel (sok levegő elem) párosult tűz olyan, mint a tűzvihar, mindent rombol, ami az útjába kerül. Az ilyen ember addig nem nyugszik, míg lázadását győzelemre nem viszi. A nagy forradalmárok és a nagy hadvezérek természete ez.
Az emberben a túl sok tűz hatalomvágyat, a túl kevés tűz szolgalelkűséget mutat. A tűz elem korlátozása az emberben a fájdalomtól való félelem (fél elem!). Azoknak az embereknek a tulajdonsága, akik félnek a kritikától, félnek attól, hogy megsértik őket, félnek a csalódástól, egyszerűen félnek a fizikai és lelki fájdalomtól. A tűz elemhez emiatt az ember alsóbb rendű érzelmi jegyei is társíthatók, mint a harag, az irigység, a rosszindulat, önsajnálat, stb. Ebből a bekezdésből azt is kitalálhatjátok, hogy a pitta testtípusú emberek, miért olyan vibrálóak. A tűz elem legfőbb természete az átalakítás, a transzformáció. A természetben és az emberi testben is a tűz alakítja át a többi elemet egymásba. Például a földön a lokális tűz (felmelegedés) hatására indul meg a levegő mozgása, a szél, az egyre emelkedő hőmérséklet átalakítja az anyagok halmazállapotát, megváltoztathatja azok szerkezetét. Fontos tudni, hogy nem csak a hőt értjük az ayurvédában tűznek, hanem minden olyan folyamatot, amely átalakít. Ez lehet egy kémiai folyamat, mint például savat öntünk egy anyagra és az feloldja azt, az is tűz. Éppen ezért fontos, hogy el tudjunk vonatkoztatni a "tűz" megnevezéstől. Az emberi testben ez az átalakítási folyamat sokféleképpen jelenik meg, tűz a gyomorban és a bélben az emésztési folyamat, a sejtekben a sejtek oxigén és táplálék átalakító folyamatai, a máj méregtelenítő folyamatai, minden ami átalakít, transzformál.
A fizikai tűz
A fentebb felsorolt aspektusokból látjuk, hogy miként működik a tűz a lélekben, azt kell tudni, hogy a testben is hasonlóan működik. A fájdalomtól való félelem (csalódottság, harag, rosszindulat, stb.) korlátozza a tűz elemet, amely a testben az anyagcsere egyes folyamatainak felel meg. A fájdalomtól való félelem tehát csökkenti az emésztőképességet, így a bevitt táplálék feldolgozási hatékonyságát. Ennek okán a szervezetben a le nem bontott anyag méreganyagként ülepedik le. Ez a kapcsolat a lélek és a test folyamati között. A kontrollálatlan tűz a szervezetben gyulladásokat, illetve szélsőséges esetekben sejtkárosodást okozhat. Ezért szükséges, hogy a megfelelő vegyes táplálkozás, megfelelő légzőkapacitás, illetve a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel biztosított legyen és emiatt hamisak azok a próféták, akik pl.: a vegyes táplálkozás helyett a vegetáriánus életmódot szorgalmazzák pusztán. A vegetáriánus életmód egy hit alapú megközelítés, amelyben ráadásul óriási a tudatlanság is, hiszen a végső felismerésben nincs különbség köztem és a táplálékom között, így ártani sem árthatok neki és magamnak sem.
A belélegzett levegő elem természetesen igen fontos az anyagcseréhez, de azt is értsd meg, hogy a levegő elem is ennél többet jelent. Ha nem vagy szabad, erős korlátaid vannak, akkor az korlátozza a levegő elem más aspektusait, a szervezetben ún. gátak alakulnak ki, amelyek csökkentik az anyagcsere és a tűz működésének hatékonyságát. Nem az a lényeg, hogy ez a gát energia-e, mint ezoterikus körökben hirdetik, elég, ha egy izmod nem tud kinyúlni megfelelően, vagy összehúzodni, máris csökkent az anyagcseréd hatékonysága. Ebben az esetben az izom összehúzódás- és nyúlás korlátoltsága a levegő elem hiányát mutatja (de nem az oxigén hiányt). A túl kevés folyadék bevitele miatt a tűz kontrollálatlanná válik, az égés felgyorsulása a szervezetben gyulladásokat idézhet elő, illetve kiszárítja a test sejtjeit, szöveteit. A túl sok folyadékot a test nem képes kiválasztani, kiüríteni, amely rontja az emésztés és az sejtanyagcsere hatékonyságát. A tüzet képviselő emésztőnedvek nem képesek lebontani a túl sok bevitt száraz táplálékot (földet), így az emésztés hatékonysága szintén csökkent.
Egy külön bekezdést szántam ebben a cikkben az allergiának. Hamis törvények büntetik az egészséges embereket, ha nem pusztítják ki az allergén növényeket az udvarukról és a törvényhozók el sem gondolkodnak az allergia valódi okáról. Minden nemű allergia oka a fájdalomtól való félelem, azaz a tűz elem diszharmóniája a szervezetben. Félelem a csalódottságtól, a kritikától, attól, hogy megsértenek, hogy uralkodnak rajtam, félelem attól, hogy gátolnak engem céljaim elérésében, és még sorolhatnám a fájdalomtól való félelem aspektusait. Az ártatlan növények írtása helyett talán hasznosabb lenne, ha mindenki magában keresné meg az okot.
A tűz megjelenési formái
Végezetül vizsgáljuk meg a tűz fizikai megjelenési formáit, miről ismerhetjük meg a tüzet az életben. Sokan vannak, akik azt hiszik ismerik, hisz láttak már tábortüzet, gázlángot. A valóság ennél mégis több. A tűz elem első szembeötlő tulajdonsága valóban a hőmérséklet, de a fény (a fizikai fény nem egyenlő a szattva világosság aspektusával) aspektusa csak bizonyos hőmérséklet felett (gyulladási hőmérséklet) jelenik meg, márpedig a testben ez a hőmérséklet elképzelhetetlen. Gondoljunk bele a vizet a hő 0 fokon alakítja át szilárd halmaz állapotából cseppfolyóssá. Akkor ez nem a tűz hatása? Az ayurvéda szerint: de igen, hiszen transzformáló, átalakító folyamatról van szó. Egy vasdarab rozsdásodása alatt a vas fizikai alakjának átalakulását észleljük (a vas konkrétan elfogy), akkor ez nem a tűz elem hatása? Az ayurvéda szerint ismét " de igen" a válasz. A tűz elemnek nagyon sok megjelenési formája van, a hő az egyik legfontosabb, mert minden átalakítási folyamatban hő szabadul fel (kémiai reakciókban, a fizikai kölcsönhatásokban, stb.). A tűz következő ismertető jegye a maró hatás, csípős íz. Próbáltad már, ha hipót öntesz a kezedbe, az azonnal kölcsönhatásba lép a bőröddel és a kezed melegedni kezd. A melegséget kitárgyaltuk, így a figyelmedet inkább arra az aspektusra irányítanám, hogy azonnal oldani, marni kezdi a bőrsejtjeidet. Tudd, hogy a tűz hatását érzed ilyenkor. A csípős íz az ételekben található alkaloidoknak köszönhető, például a paprikában a kapszaicin van jelen, amely -milyen véletlen egybeesés a tudománnyal - fokozza az emésztést. Az is véletlen egybeesés, hogy az ember azért érzi csípősnek az ételt, mert az irritálja a szájban lévő fájdalom- és hőérzékelő idegvégződéseket. A tűz elemhez a látás érzékelés párosul, amely tartalmazza a teremtési folyamatban őt megelőző őselemek érzékelési aspektusait is (hallás: éter elem, tapintás: levegő elem), de nem tartalmazza a teremtési folyamatban őt követő őselemek érzékelési aspektusait (víz elem: ízlelés, föld elem: szaglás). Azok az ember küszködnek látási problémákkal, akiknek a tűz elemmel kapcsolatos konfliktusaik vannak: lásd fentebb, így helyesnek látszik a mondás: "nem látok a méregtől", vagy "nem látok a haragtól", csak az ilyen mondások mögött már elveszett a bölcsesség.
Valószínűleg a tűz aspektusairól egy egész könyvet is ki lehetne adni, de most ennyit gondoltam arról, hogy felhívjam a figyelmedet a legfontosabb aspektusaira. Azért kezdtem a tűz elemmel az őselemekről szóló cikksorozatban, mert ez az elem bizonyos aspektusból kiemelkedik a többi közül. A Bibliában a menyország és a pokol kapujának is hívják a tűz elemhez tartozó szférát. A kielégítő kontrollált tűz az emberben a boldogság felé repíti az embert, míg a kontrollálatlan, nem kielégítő tűz a pokol felé. A tűz elem által lesz nyilvánvaló az ember Istennel szembeni lázadása, vagy az Istennel összhangban történő élete. A harmonikus tűz elem az embert olyan változásokon viszi keresztül, amely a tudatlanságból a mindent tudás felé hajtja, a kötöttségből a felszabadulás felé viszi, az egó centrikusságból az egység felé tereli. A diszharmonikus tűz az elválasztottság érzetét növeli, amely az ember legnagyobb bukását sietteti. Az emberiségben uralkodó tűz elem összeadódik a bolygón. Most csak a vulkánok aktivitásából, a föld felmelegedésből látod, hogy mi lakozik az emberben. Azonban azt is tudnod kell, hogy Isten ítélete igazságos, mert az ítélet nem önmagáért való. A napok végén tűz fogja felemészteni a gonosz embereket, akikben a tűz diszharmonikus volt az Isten elleni lázadás miatt, de Isten igazságossága abban rejlik, hogy a gonoszokra a saját tudatuk által megtermelt pusztító tűz szakad. A pokol tüze sem más, mint az ember diszharmonikus tüze. Annyit tesz, mint égni a fájdalomban, égni a haragban, a csalódásban, az irigységben, stb. és soha megnyugvást nem találni. Ha ebbe belegondolsz, sok ember már most is a pokol tüzében ég, de még van remény a szabadulásra.
Ne félj a fájdalomtól, mert a fájdalom csak a tudatod illúziója, egy jelző mechanizmus, ami jelzi neked, hogy megsértették az egódat: akadályozták vágyaid teljesülését, megsértették a benned rólad élő képet, stb. Ha a tüzedet anyagi dolgok megváltoztatására irányítod, mindig diszharmonikus lesz a tűz benned, hiszen az anyagi világban mindig akadályoztatva leszel, itt nics igazi felszabadulás. Irányítsd a tüzet a lelki-tudati aspektudaid megváltoztatására, ott ebben senki nem akadályoz, legfeljebb te saját magadat. Tanulni nem csak pénzért lehet, hanem csendesen szemlélődve, merengve, meditálva, bölcselkedve és kételkedve és magadban válaszokat keresve is. Ha így teszel a tűz elem a menyország felé fog terelgetni és a boldogság sem marad el. A szeretet tüze harmonikus tűz: együttműködő, de nem romboló (nem ártó), kreatív, de nem passzív. Okoskodó emberek azt mondják, hogy a szeretet meleg. Kerüld el messze őket, mert a szeretet sem nem meleg, sem nem hideg, hiszen kettőség nélküli. A benned élő tűz lehet meleg, de még ezzel sem mondtál sok információt, hiszen a romboló és az együttműködő aspektusa is egyformán forró. Van-e a tűz melegsége között különbség, ha éppen a házad égett le, vagy egy nagy tábortűzt csináltál? Ugye nincs! Az egyik egy kontrollált tűz, a másik pedig nem az.