Olvasós/Imádságos Boldogasszony - Október 7.
A Rózsafűzér Királynőjének is hívják.
A rózsafüzér használata viszonylag későn került a keresztény hagyományba. A legenda szerint Szent Domonkos a 13. század legelején fegyvert kért a Szűzanyától a dél-francia albigens eretnekek elleni küzdelemhez (akiket katharoknak hívtak és talán nem is voltak annyira eretnekek?), de ehelyett rózsafűzért kapott.Azért rózsa, mert állítólag préselt rózsaszirmokból sodort koszorút a Szűzanyának. A rózsa a szeretet jelképe. Nagyon nagy erejű mester növény.
Ez az októberi nap is szorosan kapcsolódik ősi istennőnkhöz, akit a katolikus egyház –Szent Gellért javaslatára – Szűz Máriával azonosított. Az Olvasós Boldogasszony ünnep eredete 1571-re - vagy akár sokkal régebbre - nyúlik vissza, amikor a nyugati hatalmak tengeri csatára készültek a török ellen. Miközben az egyesült keresztes hadak Lepantónál küzdöttek, addig V. Piusz pápa a Vatikánban a rózsafűzért imádkozta. Egyszer csak egy látomás jelent meg számára, amiben tudtára adták, hogy a nyugati hatalmak nyerik meg a csatát. A pápa a győzelem emlékére hirdette meg a Rózsafüzér királynőjének ünnepét.
A dominikánus szerzetesek először 1475-ben alakítottak olvasó társulatot Kölnben. Ezt követően már Kolozsvárott 1496-ban is megjelent ez a társulat, sőt a dominikánus templom melletti kápolnában egy rózsafüzér kápolna is épült. Az olvasóimádság magyarul először a 16. század elején íródott Gömöry-kódexben tűnik fel. Ott a fehér rózsakoszorú az örvendetes olvasók jele, a veres a fájdalmasaké, a dicsőségeseké pedig az arany színben pompázik.
A nagy vallási kultúrákban is megtalálható az imafűzér: pl. Mala, Tesbih, Rózsafűzér...
Sokáig nem értettem, hogy mire való ez a monoton imádkozás. Csak forgatták és forgatták és mormoltak és mormoltak mellé. Felnőtt fejjel megértettem, hogy ez a fajta imádkozás, nagyon mély meditatív állapotba viszi az imádkozót. Mihály napon (ami nemcsak Mihály Arkangyal ünnepe) Gábor arkangyal megmért minket, felírta könyvébe a jó tetteinket és a rosszat is. Aki egyensúlyba jött (felismerte mit mulasztott el és mit tett meg, miben vétkezett, milyen jó és rossz cselekedete volt) az most megszeretné őrizni ezt. A Boldogasszonyság egy lelkiállapot. Ez a Mária/Boldogasszony nap az ima, az imádkozás erejéről szól. Az imádság ereje megtisztít és a számadott ember megerősíti magát hitében. A hittel mondott ima ereje olyan nagy, hogy életünkben megteremtődik a fizikai létben is. Az ima csoportok, vagy csak pár ember imájának ereje még nagyobb. Jézus így mondta:
Ismét, mondom néktek, hogy ha ketten közületek egy akaraton lesznek a földön minden dolog felől, a mit csak kérnek, megadja nékik az én mennyei Atyám.
Mert a hol ketten vagy hárman egybegyűlnek az én nevemben, ott vagyok közöttük.
Máté 18:19-20
Istenben, az egyetemes békében nincs többé mit kérnünk, az egyetemes szeretetben nincs többé kire vagy mire féltékenykednünk, az egyetemes igazságba érkezve elképzelhetetlen bármiféle ítélkezés bárkivel vagy bármivel szemben. Ezért imádkozni az imádságért: bűnösök és szentek közös kiáltása itt a földön, és a kérés nélküli ima jók és gonoszak számára talán nem egyéb, mint egy pillantást vetni az asztalra, mely öröktől fogva terítve áll az atyai ház udvarán. Ennél az asztalnál – Jézus isteni ígérete szerint – nem lesz többé se ellenség, se barát, se vér szerinti rokonság, se szülő, se feleség. Mindenki mindenkije lesz mindenkinek, áthatva az Atya, a Fiú és a Szentlélek egyetemesen beteljesült ígéretétől. Ennél az asztalnál mindenkinek akad egy szék, s mindenki a maga eleve kijelölt, ezerszer áldott helyére kerül – annyi vita, helycsere és zűrzavar után.
Pilinszky János - Imádságért (részlet)
Natália nővér 1986. évi látomása:
"Ismét megláthattam Magyarországot jövendő fényességében. Láttam, hogy népe káromlás nélkül él, szüntelen buzgalomban a mennyei javak iránt. Azt is láttam, hogy ezt A MEGÚJHODÁST EGYETLEN DOLOG TETTE LEHETŐVÉ: az ország mennyei Pátrónájára való teljes ráhagyatkozás, a belé vetett mélységes hit és bizalom, s az őt ünneplő és hirdető kultuszok terjesztése NEMCSAK AZ ORSZÁGBAN, HANEM AZ EGÉSZ VILÁGON. Ősi kiváltsága: A MÁRIA-TISZTELET volt boldogságának forrása."