Melanin termelés fontossága
A melanin termelés nagyon fontos a mai időkben. A nap egyre erősebb pulzációja, a belőle érkező adatok befogadása és az idegrendszerünk, bőrünk, sejtjeink egészsége is függ tőle.
A melanin (a görög mélasz, fekete szóból) az élőlények szinte minden csoportja (a pókfélék kivételével) által termelt sötét színű pigmentek összefoglaló neve. Az állatokban az anyagot a melanociták termelik a tirozin és cisztein aminosavak oxidációjával, majd polimerizációjával.A melanin hatékonyan nyeli el a fényt, a bejövő UV-sugárzás99,9%-át abszorbeálja[1] és képes megvédeni a sejtek DNS-ét a káros sugárzástól, csökkentve ezzel a bőrrák kialakulásának esélyét.
A melanint a melanociták termelik, amelyekben melanoszómánaknevezett vezikulumokba gyűlik. A melanoszómák átadódnak a többi bőrsejtnek is, ahol a sejtmag fölött helyezkednek el, hogy védjék a kromoszómákat a napfény káros, mutagén hatásaitól. A régóta napfényes területeken élő emberi rasszok bőre nagy mennyiségű eumelanint tartalmaz, emiatt barna vagy fekete színű. Így a bőrrák (különösen annak agresszív formája, a melanóma) előfordulása náluk alacsonyabb, mint a világos bőrű rasszoknál.[24]
wikipedia
A melanintermelést segítheted nyers gyümolcsök és magvak fogyasztásával. Tulajdonképpen egész délélőtt el lehet lenni egy jól kikevert gyümölcsturmixon. Az alma sok C-vitamin mellett a benne lévő réz tartalommal segíti a melanintermelődést, ami természetes fényvédőként is funkcionál. A diófélékben sok a B- és az E-vitamin, ami a sejtkárosodás egyik jó ellenszere. Az E-vitamin erős antioxidáns, felveszi a harcot a szabad gyökökkel és a korai bőröregedéssel, míg a B-vitamin élénkíti a keringést, így ragyogóvá teszi a bőrt. Gyümölcsökkel együtt fogyasztva a legegészségesebb - persze csak mértékkel, mert mindkét magban sok a kalória. A citrusfélékben és bogyós gyümölcsökben sok a rost és az antioxidáns, emellett magas a C-vitamin-tartalmuk is, amely serkenti a kollagéntermelődést. Egy citromlével ízesített narancsos bogyósgyümölcs-saláta nem csak finom, de igazi ajándék is a bőrünknek. A spenótban és kelfélékben lévő fitonutriensek védik a bőrsejteket az napsugárzás okozta károsodástól: különösen a spenót hatékony, mert nagy mennyiségben van benne béta-karotin és lutein, ami ráadásul a bőr rugalmasságának megőrzésében is hatékony segítség. Hetente három csészényi mennyiségű nyers spenótlevelet érdemes fogyasztani, például salátába keverve.
(Használt adatok: a hazipatika oldalról.)
A napsugárzás nagyon fontos az emberi test számára. Okosan használd, de ne bújj el előle! A mostani átállítást is segítheted, ha napon vagy és rengeteg gyümölcsót, zöldséget fogyasztasz nyersen.