Sötét - Isten
Keresztes Szent János számos bibliai szöveghelyet idéz, például Dávidtól:
"Lehajtotta az eget és leszállt és homály volt lábai alatt. Kérubon haladt és röpült, és a szelek szárnyain suhant. A sötétséget tette rejtekhelyévé; sátora körülötte a sötét felhők és sűrű fellegek." (Zsolt 18,10-12)
Mindez a hit sötétségét jelzi. Azután Salamont idézi:
" Az Úr mondotta, hogy ő lakoznék ködben:" (1Kir. 8,12)
Mindig, amikor Isten ünnepélyesen feltűnik, ködbe burkolózik. Ezután egy Jób könyvéből Való idézet következik:
"Majd felele az Úr Jóbnak a forgószélből". (Jób 38,1)
E sötétség a hit homályát szimbolizálja, melyet az istenség magára ölt, amikor a lélekkel kommunikál. Isten és a hit sötétségként és homályosságként jelennek meg értelmünk számára.
A sötét éjszaka mindenekelőtt arra van hatással, amit Keresztes Szent János "két belső érzéknek" hív, azaz a képzeletre és fantáziára, a jógában ezek a szankalpa és a vikalpa nevet viselik.
Így folytatja:
" Ezek ketten egymást szolgálják, amennyiben az egyik képzelve gondolkodik, a másik pedig ábrándozva készít képeket a képzeletből. (...) Így azután ennek a két belső érzéknek a feladata, hogy szolgálatba álljon az elmélkedésnek, amennyiben ez nem egyéb, mint az említett tehetségek műhelyében készült és alakított képek és alakok révén való okoskodás. Ily módon képzeljük például magunk elé Krisztust a kereszten vagy az oszlophoz kötve vagy más körülmények között; vagy Istent, nagy fenségében trónon ülve; vagy elképzeljük a mennyei dicsőséget valami csodaszép fény alakjában s más hasonló dolgokat akár emberieket, akár istenieket, amennyiben azoknak terén a képzeletnek egyáltalában szerepe lehet. Ha a lélek el akar jutni az Istennel való egyesüléshez, akkor mindezeket a képeket és benyomásokat ki kell magából ürítenie s ezen érzék szempontjából is teljes sötétben kell maradnia."
Majd nemsokkal később:
"Akik tehát Istent ilyenféle alakok segítségével igyekeznek elképzelni, például, mint valami nagy tüzet, vagy fényt, vagy másvalamit, nagyon messze maradnak tőle"
Sziddbésvaránanda szvámi - Hindú bölcselet és kármelita misztika
A Magyar Hüperion című folyóiratból, VI. évfolyam 1 szám 2018. tavasz. Fordította:Umenhoffer István.
Szász Ilma - Az élő fény árnyéka című könyvéből fotóztam.