Kisboldogasszony - Babba Mária ünnepe
Idén hamar útra keltek a fecskék, gyönyörű ficsergő Fénymadaraink. Már az Új kenyér ünnepe táján gyülekeztek, beszélgettek sajátos fecske nyelvükön, hogy menjünk, vagy maradjunk még? De aztán elmentek. Egy falumbéli szerint azok nem a mi fecskéink, hanem északabbról jönnek. Igazsága lehet, mert nálunk még a fiókákat etetik az eresz alatt. Talán hosszú ősz lesz? A régi hagyomány úgy tartotta, hogy a fecskék megvárják és köszöntik Kisboldogasszonyt, ezért hívták még Fecskehajtó Kisasszonynak is. Elröpülnek a Fénnyel és hamarabb sötétedik. Lassan-lassan beköszönt az enyészet ideje. Kicsit hűvösebbek az éjszakák, így a nappalok is.
Kubinyi Anna ima textilje
Csíksomlyó környékén Babba Máriának hívják, Szép Máriának. A fenti textil képen is a Csíksomlyói dombokat ábrázolja a művész. Tetején áll Mária. Az alábbi filmfelvételben Ilona gyönyörűen mesél Babba Máriáról. Ő ott növekedett fel, azon a vidéken, szintúgy Mária is, aki gyönyörű kerámiáival szívet dobogtat.
Petrás Mária - Babba Mária kerámiája
Dávid Júlia - Babba Mária
Az orthodox egyház ezen a napon ünnepli Theotokos-t, azaz az Istenszülőt. Mert életében erre lett felkészítve. Szülei kisgyermekként felajánlották már a templomnak, hogy itt minden szinten befogadóvá váljék és felkészült legyen az örömhírre.
Nekem ő megtestesíti az anyaságot, a befogadást és egyben az elengedést is. A szűziességet, főként lélekben.