Bárkát ‘építeni, a kertedből, földedből
Miért is van az építeni külön jelben?
Mert igazán a nem építés a lényege. Hanem hagyod a kertedet 4-5 évig pihenni, és hagyni, hogy újjáépítse önmagat. Hagyod a tájhoz tartozó vadnövényeket újraéledni. Én már a harmadik helyen csinálom mindezt. De ez már az enyém. Senki sem szólhat bele, hogy hogyan. Sorra hagyoma. Süni búvóhelyeket (van is süni), a vizes vödröket az őzeknek az erdőszélen, épített lakótorony a rovaroknak (meg kell újítanom, mert a tél megviselte), és olyan hagyománytalan, kacska íves, ásatlan veteményes. Most próbálok dülőre jutni a rágcsálókkal, hogy hagyják már ott a spenótot, mangoldot, keleket nekem. Van más, mit ehetnek. Örömmel köszöntöm az ide-oda betelepülő fákat, bokrokat. És olyan szépen harmonizálódnak egymás mellé!
Tavaly elótt elkezdődött a walipini építése is, de valahogy leállt. A mélysége megvan, de valahogy nem kerul tető rá, pedig megvannak az ablakkeretek is hozzá. Várok. Lehet kell még valami. Tavacskát is szeretnék. Lemondtam már a nagy méretekről, mert egyenlőre vízhiányban szenvedünk itt. De vannak megoldásaim erre is.
Néhol már előbukkannak gombák is. Főleg lilapereszke és szegfűgomba. Sok még a várakozási idő, mire olyan kertet láthatok, ami vadon. Mégis segít életben maradni. Teljesen mas fogalamaim vannak a kertről, mint álatalában az embereknek. Nem akarom uralni, rendezni. Csak figyelem, ahogy egy-egy helyen íveket ad ki, ott letaposott ösvényt alakítok ki. Kivárok.
Most éppen a fahasogatás közben leforgácsolódott fadarabokat gyűjtöm és terítem a kertbe, ahol veteményt szeretnék. Jó az útra, de jó talajtakarónak is.
Tavalyi borsó
Tavaly előtti, azóta a ragcsálök mindnet megesznek
Tavalyi…őszre ezt is lelegelték
Az már biztos, hogy idén lesz bio szójavetés. Edamamnak főként.