Szerelem minden mennyiségben
Saját képekből összeállítás
Valentin nap...
Szent Bálint napja...
Ő a méhészek védőszentje.
Az epilepsziásoké, az ájulásé. a pestisé. a szerelemé.
Retek szerelem
"Alice, ha felnevelsz velem retekelsz..."
(volt írva a filmbeli vetőmagos üdvözlő kártyára.)
Részlet egy vicces filmből: Játszik még a szív (2005.)
Ó szerelem! mily fürge s ifju vagy te!
S hatalmad bár oly befogadni kész,
Akár a tenger, nem hullhat beléd
Semmi, akármily szárnyaló legyen,
Ami ne lenne benned semmivé
Egy perc alatt!
William Shakkespeare - Vízkereszt vagy a mit akartok
Zene és szöveg 2007.
Kalotaszegi vetélő 1883-ból, amely szerelmi ajándéknak készült Bálint-napra.
...a kora tavaszi várakozások rendjébe sorozhatjuk azt a mindszenti régi magyar hagyományt, hogy akár van, akár nincs már ezen a napon hó, e kirajzott szegedi ivadékok csíkot söprenek, vagyis utat vágnak az udvar, porta olyan részén, ahová nem fér oda az aprójószág, de az ég madarai igen. Ide aztán mindenféle gabonaszemet, aszaltgyümölcsöt szórnak a számukra. Akad, aki fazékban rakja oda nekik. Cserszegtomaj gazdái Bálint napkor napkelte előtt megkerülik a birtokot, hogy a tolvajokat és madarakat távoltartsák a szőlőtől. Balatongyörökön hasonló szándékkal megmetszik a szőlő négy sarkán a tőkéket.*
Hangony barkó népe úgy véli, hogy Bálint napján jön vissza a vadgalamb. Ez már a tavaszt jelenti.
A rábaközi Szil faluban mondogatják,* hogy Bálint a verebek védőszentje, mert már nekik is kezd az időjárás kedvezni.
A horvát néphit szerint* a madarak ezen a napon tartják a mennyegzőjüket.
Bálint Sándor - Ünnepi kalendárium
Kevéssé ismert, hogy a magyarországi németek közt Szent Bálint igen népszerű volt, gyakran ábrázolták. Bólyban van az egyetlen Szent Bálint tiszteletére szentelt kápolna Magyarországon, a Bóly közelében fekvő Töttös Szent Erzsébet-templomának mennyezetén pedig ma is látható Bálint freskója.
Cikó központjában régi kereszt áll, két oldalán német öltözetben Szent Vendel hitvalló, a pásztorok védőszentje és Szent Bálint.
Az ország magyar lakói is számon tartották a szentet. (Ez olvasható az Érdy-kódexben is.) A „nyavalyatörésre” (epilepsziára) hajlamosak gyakran viseltek a nyakukban úgynevezett bálintkeresztet, vagy más néven frászkeresztet.
A népi hagyomány szerint ha Bálint-napon hideg, száraz idő van, akkor jó lesz a termés. Azt tartották, hogy Bálint-napon választanak párt a verebek, vagy hogy ekkor jönnek vissza a vándorló vadgalambok. Voltak olyan területek, ahol e napon szokás volt a madarakat etetni.
Wikipédia
Újgur vers
Utóirat: szeretlek!
Cupido szívemben sok tüzes szikrákkal
szerelmét most újítja,
Elmémben, mint várban vigyázó virrasztó,
herdóját ő úgy mondja,
Tüntetvén előttem szép csillagom képét,
vélem csak kívántatja.
Balassi Bálint - Második Kristina nevére - az Lucretia éneke nótájára
Időről időre 2013.
Rád gondolok! - Úgy indázlak körül
gondolattal, mint vadszőlő a fát:
nagy levelek, s a szem semmit se lát
a zöldön túl, amely a törzsre ül.
De értsd meg, pálmám: vágyam nem hevül
gondolatért - a szebb valót magát
kívánom: Téged! Jössze-, jössze-hát
hozzám, de tüstént?! Mezítelenül
álljon derekad, s minden ágadat
zúgasd, erős fa, s lombos köteled
szaggasd el s dobd a földre, mert e vad
örömben: - látlak, hallak s új leget
kortyol tüdőm friss árnyékod alatt! -
nem gondolok Rád - itt vagyok veled.
Elizabeth Barrett-Browning - Rád gondolok! (a portugál szonettekből)
Szerelmünk lapjai 2004.
Február 14-ről 15-re virradó éjjel tartották az ókori Rómában a Lupercalia-t.
Az ünnepet Lupercus és Faunus isteneken kívül a Rómát alapító legendás testvérpár, Romulus és Rémus tiszteletére tartották meg. E pogány ünnep központjában az a Lupercal barlang állt, ahol a monda szerint egy farkas a városalapító két fiút szoptatta.
Lupercus papjai az ünnepség idején kecskebőrbe öltöztek, kecskéket és kutyákat áldoztak az isteneknek, majd a leölt állatok vérével bekenték magukat. Ezt követően egy kecskebőrből készült szíjat vettek a kezükbe, ezt az eszközt februának nevezték, és mágikus erőt tulajdonítottak neki. (Később a téli hónap is erről a varázsszíjról kapta a nevét.) A néphit szerint a februával megérintett, megáldott asszony termékeny lesz és könnyen szüli meg gyermekét.
Februa volt mindaz, mivel engeszteltek atyáink,
s van hiteles hagyomány erre a szóra elég:
főpapnak fl amen s a királyi pap adja a gyapjat,
s ennek az ősöknél februa volt a neve...
Ovidius
A Lupercalia, mint időpontja is mutatja, tisztulási ünnep volt, mert február hónap törvénykezési szünnapján tartották. A latin nyelvben a február szó tisztulást jelent: ezért volt Februata az ünnep ősi elnevezése. A görögöknél ezt az ősrégi ünnepnapot Lykaiának nevezték, és valószínűleg az arkádiaiak hozták be, akik Euanderrel jöttek, de ez sem biztos: az is lehet, hogy az ünnep neve a nőstény farkastól ered, hiszen a lupercus néven ismert papok, amikor körben futnak a városban, onnan indulnak el, ahol állítólag Romulust kitették. Az ilyenkor szokásos szertartások sem derítenek fényt az ünnep eredetére: két kecskét vágnak le, majd két nemes fi ú homlokát véres késsel érintik, de mások azonnal letörlik a vért tejbe mártott gyapjú- kendővel. A két ifjúnak a homloktörlés után nevetnie kell; majd a kecskék bőréből szíjakat hasítanak, és derekukon övvel, egyébként teljesen mezítelenül futásnak erednek. A kezükben lévő szíjjal minden szembejövőre rávernek. Fiatal asszonyok nem futnak el az ütlegelés elől, abban a hiszemben, hogy könnyebbé teszi a szülést, és hamarabb esnek teherbe. Az ünnepnek egyik sajátságos vonása, hogy a lupercusok kutyát áldoznak.
Plutarchos: Romulus 21.
Máthé Elek fordítása
...hogy valójában minden szerelem a lelkünkben felébresztett egység, az örökkévalóság élményébe való beleborzongásból születik. ...és mint ahogyan a szeretkezés gyönyörében átélt egységből újra visszazuhanunk az elkülönültségbe...minden külső próbálkozásunk a szent egyesülésre...csak időleges. Mert amit a lelkünk legmélyéről keresünk, vágyunk...azt csak önmagunkban találhatjuk meg. A társamból annyit vagyok képes érzékelni, amennyit önmagamból. Amikor mulandó énemmel azonosulok a társamat is csupán mulandó énjén át érzékelem. Amennyire megélem az egységet mélyebb önvalómmal, annyira élhetem meg a társammal is.
Hááát, ki-ki ossza be!
Egyet ne felejtsetek!