2017. jan 18.

Elizabeth Gilbert - Hűség

írta: P.Gabriella
Elizabeth Gilbert - Hűség

818350_5.jpg

Mikor már hátad mögött egy, vagy esetleg több csődbe ment házasság, akkor meg kell vizsgálnod magadat, a körülményeidet, felmenőidet és a házassághoz fűződő kapcsolatodat ahhoz, hogy újra belevágj. Megvallóm én is tartok mindenféle elköteleződéstől. Rossz tapasztalataim visszatartanak még egy párkapcsolat elképzelésétől is. Ezek felméréséről nyújt egy kis útmutató ez a könyv. Részlet a könyvből:

 És valószínű ezért történhetett, hogy amikor Laoszban egy este leültem a Rutgers-jelentéssel és megpróbáltam megteremteni a válásra legkevésbé hajlamos amerikai pár mintapéldányát, egy Frankenstein-szerű szörnyeteg lett a végeredmény.

Ennyit a statisztikáról...

És különben is, mi a csudát művelek egy meleg laoszi szállodai szobában izzadva, statisztikai tanulmányokat böngészve és a tökéletes amerikai házasságot kotyvasztva? Megszállottságom eszembe juttatott  egy jelenetet, aminek egy szép nyári napon Cape Codban voltam a  tanúja, amikor a barátnőmmel, Bettyvel sétáltam. Néztük, ahogy egy fiatal anya biciklizni viszi a fiát. Szegény kölyök tetőtől talpig védőöltözetben volt: sisak, térdvédő, csuklószorító, pótkerék, narancsszínű figyelmeztető zászlók, fényvisszaverő mellény. Ráadásul az anya szinte pórázon vezette a biciklit, miközben kétségbeesetten rohant a nyomában, nehogy a gyerek egy pillanatra is karnyújtásnyinál messzebb kerüljön tőle.

Betty elnézte őket, aztán felsóhajtott. - Jobb, ha tudja, hogy a gyereket egyszer még megcsípi egy kullancs - jegyezte meg.

Röviden: nem készülhetünk fel minden eshetőségre. Vagy Felipe szavajárásával: ne igyunk előre a medve szőrére.

Semmivel nem tudom felvértezni magam, mert egy kapcsolat azért van, hogy kihozza belőlem azt, ami még a mélyben szunnyad. 

Az emberek egymás legtökéletesebb tulajdonságaiba szeretnek bele, ami végül is érthető, hisz ki ne szeretné egy másik ember legcsodálatosabb vonásait? Pedig nem ettől döglik a légy. Az igazán nagy csel, hogy el tudjuk-e fogadni a hiányosságokat? Őszintén meg tudjuk-e vizsgálni a partnerünk hibáit, és azt tudjuk-e mondani: "Átlépek rajtuk. Kihozok belőlük valamit." Mert a jó oldal mindig ott lesz, csinos és sziporkázó lesz, de alatta a gané tönkretehet.

Általában azt is mutatjuk előbb ki - a legcsodálatosabbat.

Majdnem kimondtam, amit gondotam - minden szót, vágatlanul, az egész gané szónoklatomat -, de aztán türtőztettem magam. Az enyémhez hasonló túlcsorduló érzelmek azt a jelenséget mutatják, amit John M. Gottman és Julie Schwartz-Gottman "áradásnak" neveznek, vagyis azt a pontot, amikor az ember már annyira kimerül, vagy olyan frusztrált, hogy az agyát elárasztja (vagy félrevezeti) a harag. Az áradás csalhatatlan jele, amikor a vitában sűrűn kezdjük használni a "mindig" és "soha" szavakat. Gottmanék ezt "átlagosításnak" nevezik (mint például: "Mindig így szoktál cserben hagyni!" vagy "Soha nem számíthatok rád!"). Az efféle fordulatok csírájában fojtják el a pártatlan, vagy intelligens párbeszéd lehetőségét. Ha pedig ránk tőr az áradás, általánosítgatással lebaszunk valakit, akkor elszabadul a pokol. Jobb ha ennek nem engedünk teret. Vagy, ahogy egy régi barátnőm mondta: Egy házasság boldogságát abban mérhetjük, hogy a házastársak nyelvén hány heg van, amiket úgy szereztek , hogy a  dühös kijelentések visszatartása közben beleharaptak a nyelvükbe.

Haragunkban meggondolatlanságokat tudunk egymás fejéhez vágni. De azért az igazat lehet szépen tálalva is elmondani. Szükséges is, hogy később ne vérző seb legyen belőle.

Mindenesetre tanulságos olvasmány volt.

Szólj hozzá

Olvasmány