2016. ápr 18.

eljutottam Indiába...

írta: P.Gabriella
eljutottam Indiába...

... az olvasmányomban. Elemi erővel tört fel a felismerés belőlem, hogy amikről szól, azokat napi szinten élem. Én egyedül jógázom, otthon. Nincs visszajelzésem, hogy jól vagy nem jól csinálom. A testem, a lelkem a visszajelzője mindennek. De jól jön néha a megerősítés.

yoga-triangle-pose.jpg

"Miért gyakoroljuk a jógát?"

 Ezt a kérdést az egyik jógatanárom tette fel, még New Yorkban, egy különösen megerőltető foglalkozás közben. Mindannyian háromszög pózban, oldalra hajolva szenvedtünk, ugyanis a tanárunk sokkal tovább tartatta velünk a pozíciót, mint az bármelyikünk szerette volna.

 - Miért jógázunk? - kérdezte ismét. - Azért, hogy picivel hajlékonyabbak legyünk a szomszédunknál? Vagy van valami magasabb célja a gyakorlásnak?

293188_220984648025046_1486927671_n.jpg

 A szanszkrit jóga szó azt jelenti, hogy"egyesülni". Eredetileg a judzs szótőből származik, ami annyit tesz: "igába hajtani, összekötni, egyesíteni". A jóga gyakorlása közben az a feladatunk, hogy ezt az egységet megtaláljuk - hogy ráébredjünk a test és tudat egységére, felfedezzük ember és Isten egységét, a gondolataink és a gondolataink forrásának egységét, megtapasztaljuk a mester és tanítvány közötti egységet, sőt a köztünk és a kicsit kevésbé hajlékony szomszédunk közötti egységet.

yoga-philosophy.jpg

A nyugati világban hajlamosak vagyunk arra, hogy a jógát a mára már híressé vált, perecre emlékeztető pózaival azonosítsuk, ám ezek a testgyakorlatok csupán az egyik ágát képviselik a jóga filozófiájának, amelynek hatha-jóga a neve. A hajdani jógik nem abból a célból fejlesztették ki ezeket a pozitúrákat, hogy testi kondíciójukat fejlesszék, hanem hogy ellazítsák izmaikat és elméjüket, s ezáltal felkészítsék önmagukat a meditációra.

philosophyyoga.jpg

Nem könnyű órákon át mozdulatlanul ülni egy helyen, amikor az embernek sajog a csípője, és elég nehéz az isteni természetünkön elmélkedni, amikor minden figyelmünket az köti le, hogy "jaj, iszonyúan sajog mindenem...".

2d65870b4f6f2bd32cc9b086fac5127a.jpg

 De a jóga segítségünkre lehet abban is, hogy rátaláljunk Istenre - meditálás útján, tudományos vizsgálódással, némaság vagy éppen mantra (szent szanszkrit szavak) ismétlése segítségével, esetleg áhítatos szolgálatvégzéssel. Ezen gyakorlatok némelyike hindu eredetűnek tűnhet, ám a jóga nem a hinduizmus rokon értelmű szava, és nem mindegyik hindu gyakorolja. Az igazi jóga nem verseng semmilyen vallással, ám nem is zárja ki azokat. A jógagyakorlataidat felhasználhatod arra, hogy közelebb kerülj Krisnához, Jézushoz, Mohamedhez, Buddhához vagy Jahvéhoz. 

Elizabeth Gilbert - Ízek, imák, szerelmek részlet

Szólj hozzá

Olvasmány